Szczęście kontra odpowiedzialność

by Maciej Banach

Przyjrzyj się, co się zmieniło na przestrzeni kilku tysięcy lat z definicją słowa szczęście. Urodzony 384 lata p.n.e. Arystoteles pisał, że istotą naszego istnienia jest osiągnięcie doskonałości poprzez dobro i cnotę. Według niego stan doskonałości to optymalny stan ducha (dla danej jednostki), w którym osiągnie ona trwałe szczęście i cnotę. Arystoteles głosił, że dusze ludzkie są niepowtarzalne, dlatego to, co jest dobre dla jednego człowieka, niekoniecznie musi być dobre dla drugiego. Dobro zatem jest pojęciem subiektywnym i zależy od mnóstwa różnych czynników…

Czy coś się zmieniło w przez te kilka tysięcy lat? Moim zdaniem nie zmieniło się nic! Nadal definicja Arystotelesa jest świeża i pachnąca jak przed chwilą upieczone bułeczki.

A jednak: przybyło nowych definicji szczęścia. Jeśli im się przyjrzeć, to każda następna nie tylko niczego nie wnosi do definicji Arystotelesa, ale wręcz odwrotnie. „Wynosi” z niej odpowiedzialność. Z każdą następną definicją szczęście jest coraz mniej zależne od Ciebie. Z każdą następną definicją przekazujesz pałeczkę komuś innemu. Komuś, kto za Ciebie ma zdecydować o tym, czy będziesz szczęśliwy. Każda następna definicja jest dużo łatwiejsza, pozbawia Cię odpowiedzialności za Twój stan emocjonalny. Z każdą następną definicją coraz bardziej za Twoje szczęście odpowiadają okoliczności, w których się znalazłeś, osoba, którą poznałeś, Twoi klienci, Twój szef, Twoi rodzice, a nawet maszyna lotto? Wszyscy, tylko nie Ty!

Z każdą następną definicją dochodzimy do apteki, gdzie szczęście będziesz mógł kupować w postaci prochów – regulując sobie poziom serotoniny, dopaminy oraz endorfin. Czy w poszukiwaniu definicji szczęścia nie zabrnęliśmy za daleko?

Nie masz wielkiego wpływu na otaczający Cię świat i wyniki najbliższego losowania lotto. Nie masz wpływu na decyzje rządu, Kościoła, sąsiada, klienta. Za to masz wpływ na to, jak na to reagujesz! Za Twoje reakcje odpowiadasz tylko Ty, nikt inny. To Ty decydujesz, co będzie miało wpływ na Twój stan emocjonalny. Szczęście to w końcu Twój stan emocjonalny. Kto jest za ten stan odpowiedzialny?

P.S. Czasem też gram w lotto…