Sukces niekoniecznie dla wybranych

by Maciej Banach

Nawet wśród wybitnych jednostek dominuje przekonanie, że należy czekać, aż będzie się wybranym. Świetni aktorzy czekają na rolę. Dentyści czekają na pacjentów z polecenia. Architekci czekają na klienta z nietypowymi życzeniami. Pracownicy czekają na ciekawe zadanie, którego wykonanie zagwarantuje im awans. A Ty na co czekasz?

Powszechne przekonanie o konieczności czekania na właściwą okazję  jest przerażającym nieporozumieniem. Czy nie lepiej, zamiast czekać, aż zostanie się wybranym, samemu dokonać wyboru? Czy nie lepiej przejąć pałeczkę i zacząć samemu wybierać projekty? Samemu wybierać klientów? Samemu wymyślić nowy model zdobywania klientów?  Może warto przejąć inicjatywę w pracy, nie czekając na polecenie służbowe? Może lepiej samemu dokonać wyboru, zamiast czekać, aż ktoś dokona tego wyboru za nas.

Łatwiej jest czekać. Pozwalając komuś wybierać za Ciebie, uchylasz  się od odpowiedzialności. Wówczas winni są inni: „W końcu to oni mnie nie wybrali”. Jeśli nawet zostaniesz wybrany, a coś pójdzie niezgodnie z planem, winny jest ten, kto dokonuje wyboru. Odpowiedzialność jest po stronie wybierającego. Jeśli marzysz o tym, by osiągnąć spektakularne sukcesy, musisz przejąć tę odpowiedzialność na siebie, czyli zacząć wybierać. Spektakularne sukcesy odnoszą ci, którzy wybierają, a nie Ci którzy są wybierani.