Lista pożądanych nawyków

by Maciej Banach

Tak jak jazdy samochodem, pływania i czytania, tak i wielu różnych innych rzeczy musieliśmy się nauczyć. Wielokrotne powtórzenia danej czynności czynią z niej nawyk. Jednym z nawyków jest nawyk chodzenia do toalety. Tak, tego również musieliśmy się nauczyć. Nawyki stają się przez nas niezauważalne. Po iluś tam latach chodzenia do toalety za potrzebą wiesz, że gdy nadejdzie zew, nie szukasz jakiś krzaków. W pierwszej kolejności myślisz o toalecie.

Wykształcenie w sobie określonych nawyków to świetna sprawa. Fajnie byłoby coś robić, nawet o tym nie myśląc. W końcu, jeśli potrafisz od kilku lat prowadzić samochód, to po prostu wsiadasz i jedziesz. Nie zastanawiasz się, który to pedał gazu, który hamulca, a gdzie należy zmienić bieg, gdzie jest ten bieg, kiedy trzeba wcisnąć sprzęgło. Zmieniając pas, spojrzysz już odruchowo w lusterko. To również jest nawyk. Nie zawsze jednak tak było. Musiałeś się tego wszystkiego nauczyć.

Pomyśl, gdybyś miał możliwość wyrobienia w sobie jakiegoś nawyku, jaki to byłby nawyk? Może pierwszym Twoim nawykiem będzie nawyk wytwarzania nowych nawyków?