Błogosławione nieróbstwo…

by Maciej Banach

W każdej zmianie kluczowym elementem jest czas. Zarządzanie zmianą to zarządzanie czasem. Medycyna jest na coraz wyższym poziomie. Żyjemy statystycznie dłużej. Każdy z nas (Ciebie to też dotyczy) ma do wykorzystania określony przedział czasowy.  Statystycznie najdłużej żyją mieszkańcy Andory. Polska jest na 75 miejscu. Zatem jeśli masz 79 lat do wykorzystania i jakąś część z tego limitu wykorzystałeś, to trochę Ci jeszcze pozostało. Przynajmniej statystycznie…

Mając taką świadomość, możesz w tym czasie obejrzeć wszystkie odcinki Kiepskich. Możesz sprawdzić, co jest na innych kanałach TV. Możesz też zacząć realizować swoje marzenia i żyć własnym życiem, a nie życiem innych. Od Ciebie zależy, co z tym czasem zrobisz.

Zdradzę ci prosty i sprawdzony sposób, aby zmienić swoje życie. Jedną z najfajniejszych rad jakie kiedykolwiek i od kogokolwiek dostałem. Jeśli chcesz zmienić swoje życie, czy dokonać zmian w twojej organizacji (firmie) masz do wyboru minimum jedną z czterech możliwości:

  • Robić czegoś mniej
  • Robić czegoś więcej
  • Przestać coś robić
  • Zacząć robić coś nowego

Nie wiem ile Tobie czasu pozostało… Chyba Ty też wolałbyś nie wiedzieć. Dlatego bierz kartkę drogi przyjacielu i już dziś, zanim skończysz czytać ten artykuł sporządź cztery listy zatytułowane, jak wyżej. Najwięcej trudności sprawia lista spraw, których w ogóle nie należy robić. To, z czym zamierzasz pożegnać się na zawsze. Znacznie łatwiej jest zacząć od tego czego robić mniej. Pozostałe dwie listy zapełnisz bez problemu. Prawdopodobnie już je masz.  

Dzień nie jest z gumy. Każdego dnia masz dostawę świeżuteńkich, nowiutkich 24 godzin. Aby zaczęć robić czegoś więcej, rozpocząć coś nowego – musisz znaleźć najpierw odpowiedź na pytanie czego nie robić. Brzmi to paradoksalnie, jednak to właśnie świadome NIEROBIENIE czegoś jest kluczem w zarządzaniu zmianą, Błogosławione nieróbstwo.

Pozostaje jeszcze powrócić do Andory. W końcu warto chyba wiedzieć dlaczego to właśnie tam z jakiś względów ludzie żyją najdłużej, mają więcej czasu niż inni. W przyszłym tygodniu właśnie tam się wybieram, może znajdę na miejscu odpowiedź na to pytanie.